Projekt „Demencja? To nie dla mnie!” został opracowany przez naszych specjalistów  a jego celem jest aktywizacja seniorów zarówno fizyczna jak i intelektualna. Indywidualne lub grupowe zajęcia maja na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb człowieka w podeszłym wieku, utrzymanie jego dobrego samopoczucia i zapewnienie mu odpowiedniej jakości życia.
Dotyk, komunikacja, i spotkanie to jedne z podstawowych potrzeb a dla seniorów są one wyjątkowo ważne i potrzebne.
Jednym z większych problemów osób starszych jest samotność. „Skazani na samotność” tracą sens życia, dopada ich apatia oraz strach przed jutrem. Rzadko kiedy sięgają po prasę czy krzyżówki a główną rozrywką staje się telewizor.
Wśród ludzi starszych panuje przekonanie, że pogorszenie się pamięci na starość to normalna kolej rzeczy oczywiście nasz mózg, jak i każdy organ w naszym ciele, się starzeje i jest to normalnością, ale aby opóźnić proces degeneracji mózgu (opóźnienie demencji) wystarczą systematyczne ćwiczenia intelektualne.
Aktywizacja sensoryczna pomaga osobom w podeszłym wieku na poziomie emocjonalnym i społecznym, jest profilaktyką, spowalnia proces starzenia się mózgu, dodatkowo daje seniorom okazję do komunikowania się w ramach własnych możliwości i budowania relacji z otoczeniem.
Równie ważna jest aktywizacja ruchowa seniora. Z wiekiem organizm osoby starszej nie potrafi już wykorzystywać w pełni swoich możliwości a systematyka pomoże w spowolnieniu procesu coraz mniejszej sprawności fizycznej.

Projekt „Demencja? To nie dla mnie!” łączy w sobie trzy główne cele:
1. Odpowiedź na samotność osób starszych
2. Podjęcie działań w kierunku opóźnienia się starzenia mózgu.
3. Podjęcie działań w kierunku aktywizacji ruchowej seniorów

Te trzy połączone ze sobą aspekty mogą sprawić, że demencja czy choroba Parkinsona – która w dodatku jest schorzeniem postępującym powoli i podstępnie prowadzi do stopniowego zmniejszenia sprawności ruchowej jak również intelektualnej – zostaną przesunięte w czasie, co również może zmniejszyć zapotrzebowanie na indywidualną opiekę długoterminową. Uzależnienie od innych osób oznacza wzrost zapotrzebowania na różne formy opieki zdrowotnej, świadczenia opiekuńczo- pielęgniarskie i stałą opiekę osób drugich w zwykłych czynnościach dnia codziennego.

Aby uzyskać dokładniejszych informacji prosimy dzwonić pod numer 518 045 512 lub pisać na adres mailowy biuro@mssbartoszek.pl